Skip to main content

Príbeh Ilse

Ako to všetko začalo

Naša vízia nadchnúť ženy a dievčatá pre bežecký šport, nevznikla len tak: keď zakladateľka a organizátorka Rakúskeho behu žien, Ilse Dippmannová, začala v 80tych rokoch behať, boli ženy v bežeckom športe ešte niečim nezvyčajným. Dokonca mali čiastočne zakázané účastniť sa bežeckých pretekov. Dnes si to už ani nevieme predstaviť: v Rakúsku a na Slovensku boli behajúce ženy raritou. Porozprávame ti o tom ako Ilse Dippmannová prišla k nápadu založiť Rakúsky beh žien a aké to bolo dať prvý štartový výstrel tomuto podujatiu.

Ilse Dippmann 1988 beim Startschuss zum ersten Österr. Frauenlauf

Zakladateľka a organizátorka ASICS Rakúskeho behu žien, Ilse Dippmannová rozpráva o vzniku prvého ženského behu v Rakúsku!

Ilse Dippmann beim New York Marathon 1986

Vďaka opatere jedného priateľa na maratóne v roku 1986 bola Ilse motivovaná začať s behom. Ešte v ten rok odletela do New Yorku aby tam zabehla svoj prvý maratón.

V Central Parku sa jej naskytol pohľad, ktorý v Rakúsku ešte dovtedy nevidela: nespočet žien, ktoré behali.  Chvíľu na to sa jej dostal do rúk leták, ktorý vzbudil jej pozornosť – bol to leták„New York Mini 10K“ – prvého ženského behu na svete.

Ilse Dippmanns Startnummer 1986
A tak sa zrodil nápad rakúskeho ženského behu...

S víziou v batožine sa vrátila Ilse Dippmannová zo svojej cesty z New Yorku: chcela motivovať Rakúšanky k behu, bola presvedčená, že beh je ideálnym športom pre ženy. Spolu so svojou kamarátkou Elisabeth Brunnhuberovou, Uschi Huberovou a Mariou Schaflerovou a Gerhard Konrathom, vtedajším majstrom na 3.000m v prekážkovom behu Wolfgang Konradom, iniciovala projekt "ženského behu".

Läuferinnen beim ersten Österreichischen Frauenlauf

12. júna 1988 nastala dlho očakávaná chvíľa: v duchu hesla „od žien pre ženy“ realizovala Ilse 1. Rakúsky beh žien® v zámockom parku Laxenburg. Preteku sa zúčastnilo 440 pionieriek. Ešte dlho organizovala Ilse každoročný beh popri svojom zamestnaní, až kým nepadlo rozhodnutie zavesiť povolanie na klinec a venovať sa ženskému behu na plný úväzok!

Tak nabral tento úspešný príbeh na otáčka. Ilse vtedy ešte netušila kam ju táto cesta zavedie...

Frauenlauf, Start, Laufen, Frauen

A tak sa začal príbeh úspechu menom Rakúsky beh žien.  Vtedy ešte nik netušil akým smerom sa bude uberať budúcnosť "ženského behu"…